Отбелязваме Игнажден - внимавайте, кой влиза в къщата ви

Православната църква отбелязва днес църковния празник на Свещеномъченик Игнатий Богоносец, наричан от народа Игнажден.

Игнатий Богоносец бил ученик на Свети Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където първи въвежда пеенето на божествените песни на два клира /хора/, прието по-късно и от другите християнски църкви. Паството му го нарича Богоносец, защото той самият казвал, че „носи Бога в себе си, в душата си". Заради вярата си е бил осъден на смърт от римския император Траян. Загива мъченически, разкъсан от лъвове.

Според християнските представи, от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ.

Игнажден е свързан с един твърде характерен обичай във всички източноправославни народи - „Полазването". Именно на Игнажден се отдава пророческото значение на първото посещение във всяка къща. Всеки човек с личността си е носител на по-голямо или по-малко щастие за околните, а може дори и нещастие да носи. Затова според това какъв човек посети дадена къща, такава ще бъде и цялата година. Така, когато някой знае, че не е „късметлия", на този ден не ходи на гости по съседите.

По същата причина и онези, които не знаят колко са късметлии, си остават по домовете и не ходят никъде през целия ден. В някои села дори се е стигнало до общо задължение „На Св. Игнат по госте се не иде!". Онези обаче, които имат „добър полаз", т.е. които с посещението си носят щастие за през годината, са желани гости. Тях дори още на по-предния ден ги калесват с бъклица или с ракия. Те пристигат сутринта рано в дома на поканилите ги, биват посрещани весело, слагат им трапеза и са изпращани с много дарове.

Всеки от къщните люде е полазник, особено онзи, който стане по-рано и излезе на двора. Той внася също трески, клечки, слама, хвърля ги в огъня и вика: „Чуррр, пилета, агнета, телета, кончета, малки деца, момчета! Чур!". И колкото повече искри изскачат при слагането, толкова по-плодородна ще бъде годината.

Според други обичаи на Игнажден от всяка домашна и стопанска работа трябва да се посвърши малко - за да се работи леко и добре през годината. Сърмите за вечеря се правят с връхчета - за да са качулати кокошките през годината. Децата не бива да се бият на този ден, за да не бъдат бити през цялата година. Мотовилките на този ден трябва да са намотани. На много места на Игнажден вечерята се прави „Бъдни вечер", а някъде сутринта на празника се удрят със сурови дренови пръчки.

С тези обичаи: полазване, пожелаване, удряне с дрянова пръчка, Игнажден има и характер на нова година - така, както имаме на Андреевден, Бъдни вечер, Св. Васил. За усилване на тези новогодишни обичаи на този ден има значение и звуковото свързване на „Игнат" с „инат", което дава основание на народа за мисълта, каквото се прави на Св. Игнат, упорито ще става през цялата година, т.е. ще се заинати така да става.

Може би някои от обичаите с огъня водят началото си и от първите християнски векове у романските народи, които са могли да свързват името Игнаций с думата „Игнис".

Имен ден днес празнуват Игнат, Игната, Игнатий, Игно, Ингьо, Иго, Игон, Ига, Игнатка, Игне, Искра, Пламен, Пламена, Огнян, Оги, Огнемир, Огнемира.

Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (5)

  • 1
    ..
    .............
    5 -1
    16:25, 20 дек 2014
    Честит празник на всички именици. Има предложение за социална трапезария. Църквата би могла да организира и да поддържа дарителска кампания в полза на начинанието. В навечерието на светлия християнски празник, какъв по-добър подарък за живеещите в недоимък наши съграждани.
  • 2
    67
    6789
    0 0
    17:53, 20 дек 2014
    За по сигурно, не пускайте никого.
  • 3
    Мо
    мохамед
    0 0
    18:37, 20 дек 2014
    Да се надяваме че КИРЯКОВИЦА,не е стъпвала при човеци.Как ли РИВЕ?Кога и тя кат хората М?
  • 4
    Пъ
    Първомай
    0 0
    22:58, 20 дек 2014
    Ние предлагаме социалната кухня да е в столова .
  • 5
    Пр
    Предложение
    0 0
    09:51, 21 дек 2014
    Може да се ползва малко заведение или столова на учреждение. Има подходящи. Финансирането може да се осигури по дри линии: средства, заделени от общинския бюджет; кандидатстване за финансиране от фонд "Социална закрила" към Министерството на труда и социалната политика; дарителска кампания, организирана от БЧК-младежка организация-Първомай. Всички първомайци трябва да бъдат поканени и да участват според възможностите си. Църквата в града може да поддържа системна дарителска дейност, която да осигурява непрекъснато финансиране на трапезарията. Убедена съм, че видните ни съграждани от Църковното настоятелство, които осигуряват работни места на много наши съграждани, ще помогнат и на бедните. Г-жа Кирякова, чрез медията, би била изключително полезна за широкото оповестяване на доброто дело.
Последни новини