Спасиха мъж с уникална ендоскопска операция в УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив

Екипът включва УНГ хирурга проф. д-р Карен Джамбазов и неврохирурзите доц. д-р Христо Желязков, д-р Иво Кехайов и д-р Владимир Наков

Уникална ендоскопска операция за премахване на аденом на хипофизната жлеза извършиха в Интегралния център на УМБАЛ „Свети Георги“. Пациентът е 50-годишен мъж от пловдивско село, който беше спасен след сложната интервенция, в която участва екип от топхирурзи в няколко медицински специалности.

Достъпът до хипофизната жлеза, която се намира в малка костна ямка на черепната основа, бе осигурен през носната кухина – т.нар. трансфеноидален достъп, затова и водещият операцията е специалист по оториноларингология – УНГ хирургът проф. д-р Карен Джамбазов, изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“. Заедно с него в операцията се включиха д-р Владимир Наков от Клиниката по неврохирургия на „Токуда Болница“, доц. д-р Христо Желязков, началник на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Свети Георги“ и д-р Иво Кехайов, неврохирург от същата клиника.

Възстановяването от интервенцията за пациента е в много кратки срокове – след едно денонощие той вече е на крака. След хирургичната намеса пациентите могат да водят нормален живот.

Все още обичайното лечение при микроаденом на хипофизата включва единствено прием на медикаменти, а класическият трансфеноидален метод е микрохирургичен – под микроскоп. Ендоскопският ендоназален подход в световен мащаб става все по-предпочитан, поради по-добрата непосредствена визуализация на оперативното поле. А операциите се извършват след консултации с неврохирург.

Не всички аденоми обаче е възможно да се оперират през носната кухина. Методът се прилага, когато туморът е в т.нар. „турско седло“ – костната ямка. Отворената, операция се извършва при тежки случаи, когато туморът излиза извън пределите на турското седло. Поради високия риск от усложнения съвременната неврохирургия се опитва да прибягва до този метод, единствено когато е невъзможно туморът да бъде отстранен ендоскопски.

Интегралният център е част от Високотехнологичния център за трансфер на знания и здравни технологии на лечебното заведение и е оборудвано с О-рамо, навигационна система и модерна ендоскопска апаратура. Към настоящия момент пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената болница в България, която разполага с подобна система за високоспециализирана хирургия.

Високотехнологичният център осигурява компютърно навигирана хирургия в реално време. В него се извършват ендоскопски и ендоназални операции на хипофизата; ендоскопски операции на базата на черепа; всички неврохирургични интервенции върху мозъка, изискващи невронаигация и микроневрохирургия; миниинвазивни операции на гръбначния стълб, както и корекции на малформации при деца и възрастни. Всички хирургични интервенции могат да се записват или да се наблюдават в реално време чрез видеовръзка, обясни изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов.

„Създаване на високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии в район Южен-централен“ е съвместен проект на УМБАЛ „Свети Георги“ (94%) и Медицински университет – Пловдив (6%) по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. Общата му стойност е 3 329 680,85 лева, като половината от средствата са осигурена от собствени приходи на лечебното заведение.

Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Бр
    браво
    1 0
    16:59, 16 яну 2017
    Искам да питам - проф. Карен Джамбазов има ли хасковска връзка?Да не би това да е сина на д-р Караханян?
    • Щи
      Щиляна
      0 0
      17:11, 16 яну 2017
      Не можем да отговорим на въпроса Ви, за съжаление. Каквато и да е връзката обаче, браво на лекарите, които с чест и достойнство изпълняват Хипократовата клетва!
Последни новини