Над 1000 души се събраха в сряда вечерта на езерото Ариана в столицата, за да изразят недоволство от промените в Закона за горите, приети от парламента. 12 души бяха задържани за неподчинение на полицейски разпореждания по време на протеста. Спорните текстове в закона дават възможност без промяна на предназначението на територията да се строят ски писти и лифтове. Веднага, след като разбраха, че Народното събрание е приело промените, природозащитниците се организираха за протеста във "Фейсбук".
Първоначално протестиращите блокираха булевард "Евлоги и Христо Георгиеви". По-късно те навлязоха на кръстовището на Орлов мост и седнаха по средата му. Така блокираха движението по булевард "Цариградско шосе".
Стигна се и до директни сблъсъци между протестиращи и Охранителна полиция. След намесата на органите на реда много от демонстрантите бяха принудени да се върнат в пешеходните зони, но по-късно, въпреки усилията на полицията да разблокира кръстовището, недоволните отново се върнаха на пътното платно.
Срещу 12-те задържани се води досъдебно производство, заяви пред БНР директорът на "Дирекция обществен ред и сигурност" в Столична община Красимир Димитров. Той уточни, че протестът е бил без писмено заявление пред Столичната община.
Според природозащитниците с приетите промени се отваря кутията на Пандора за застрояване на българските гори. Някои от тях дори твърдо вярват, че това действие на управляващите от ГЕРБ надминава дори заменките на Тройната коалиция. Реално обаче единствените, които биха могли да попречат на влизането в сила на някои от текстовете на спорния закон, са президентът Росен Плевнелиев, който би могъл да наложи вето и Конституционният съд.
Протестът премина с бурни освирквания насочени към депутатите, приели поправките в закона. Природозащитниците скандираха "Оставка!", издигнаха плакати с надписи: "Извинете ни за неудобството, опитваме се да спасим и малкото останало от България", както и "Вън бетона от закона!", "Гората е живот" и "Долу Цеко от Алеко" – лозунг, който често се забелязваше в протестите на екозащитниците от последните месеци.
Според одобрените поправки в закона правото на строеж на пистите и лифтовете ще се учредява за 30 години, а след изтичане на срока, съоръжението ще става собственост на държавата, ако е изградено в горски територии. Това право на строеж ще се учредява след провеждане на търгове, като, когато става дума за горски територии – публична държавна собственост, Министерски съвет ще открива търга и ще определя началната цена.
Природозащитниците се притесняват, че тази седмица депутатите могат да приемат и друго решение, свързано с околната среда. Техните очаквания са, че в доклада на Временната комисия за регулирането на проучването и добива на подземни богатства при опазване на околната среда ще има предложение за промяна на мораториума върху добива на шистов газ.