В остро отворено писмо, подписано от всички работодателски организации, се изразява силна загриженост за състоянието на социалния диалог в България и се обявява готовност АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ да напуснат тристранката.
Бизнесът констатира, че вече два месеца и половина (от 28 ноември 2014 г.) Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не се е събирал на редовни заседания, а в същото време се приемат ключови за социалната и икономическата политика решения, вкл. законодателни.
Драстичен пример в това отношение, изтъкват работодателите, са приетите в края на месец декември 2014 г. промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), въвеждащи т. нар. „право на свободен избор" между универсалните пенсионни фондове и Националния осигурителен институт.
Вследствие на обществения натиск, припомнят те, Министерство на финансите промени първоначалната си позиция и преди дни представи нов законопроект за промени на КСО. За съжаление обаче и по него все още не е стартирала официална процедура на обсъждане в рамките на НСТС, а диалогът се води задочно, чрез медиите и като индивидуална инициатива само на едната страна от социалните партньори.
Както промяната в КСО, така и множество управленски идеи и решения, свързани с трудовите и осигурителните отношения, са плод на двустранно договаряне само с една от страните в социалния диалог - синдикатите, което е грубо нарушение на принципите, националните и международни норми и установена практика на тристранно партньорство, заявяват от АИКБ, БТПП, БСК и КРИБ.
Те отбелязват, че последното двустранно споразумение е станало факт в присъствието на вицепремиера Ивайло Калфин, който не е реагирал по подобаващ начин за спазване на правилата на председателствания от него НСТС.
Нещо повече, стана традиция Калфин да представя пред обществото идеи за нормативни промени, несъгласувани по съответния законов ред със социалните партньори. По-тревожното е, че тези идеи съвпадат с очакванията само на синдикатите, а позициите и интересите на работодателите биват грубо пренебрегвани, се посочва в писмото.
По аналогичен начин е било въведено и т.н. инкриминиране на укриването на осигурителни плащания - без диалог, без отчитане на позицията и аргументите на работодателите, в услуга единствено на синдикатите, заявява бизнесът.
Отчита се, че подходът на приемане на нормативни промени без необходимия тристранен диалог се превръща в рецидив в дейността на политическия елит и синдикатите, който е насочен срещу работодателите - срещу тези, които създават и поддържат работни места и генерират брутен продукт за страната.
Работодателите заключават, че НСТС е игнориран като институция както от правителството, така и от политическите сили и дори от нейния председател. Считаме, че превръщането на съвета в неработещ, бутафорен и изпразнен от съдържание орган е не само недопустимо, но преди всичко е грубо нарушение на действащото национално законодателство и Конвенция № 144 на Международната организация на труда (МОТ).
Четирите работодателски организации призоваваме управляващите да преосмислят описания по-горе маниер на работа, в противен случай, отбелязват те, не виждаме смисъл в участието на нашите организации като членове на един неработещ обществен орган.
В тази връзка бизнесът заявява готовност за напусне НСТС, ако правителството не промени незабавно порочната практика за заобикалянето му по ключови проблеми на социално-икономическото ни развитие. По съответен ред ще бъдат сезирани и работните органи на МОТ по спазване на международните трудови стандарти.