Европейските лидери все още се карат за строгите мерки за икономии. Конгресът на САЩ се стяга за нова битка за бюджета. В Саудитска Арабия обаче нямаш такива грижи, когато си монарх и току-що си раздал милиарди долари на редовите поданици с указ. Не е изненадващо, че саудитците са много доволни от своя нов крал Салман.
"В Саудитска Арабия сега е купон", обобщава Джон Сфакианакис, базираният в Рияд директор за Близкия изток на инвестиционната компания "Ашмор груп", който изчислява, че подаръците, раздадени от новия крал след неговата коронация, възлизат на общо над 32 милиарда долара.
Това са много пари - повече, например, от целия годишен бюджет на Нигерия, най-голямата икономика в Африка. . . Откакто крал Салман се възкачи на трона на това богато арабско кралство миналия месец, той бързо пое контрол над нещата, като закри държавни органи и уволни министри. Никоя мярка обаче не предизвика такова вълнение, колкото гигантските суми, раздадени с указ на по-голямата част от населението.
Сред тях бяха помощи за професионалните асоциации, литературните и спортните клубове; инвестиции във водоснабдителната и електроенергийната мрежа; и бонуси в размер на две месечни заплати за всички държавни служители, войниците, пенсионерите и студентите с държавни стипендии у дома и в чужбина. Някои частни компании последваха примера на краля с аналогични премии за саудитските си служители, наливайки още няколко милиарда долара в джобовете на населението. Част от държавните плащания ще бъдат преведени през следващи години, но по-голямата част от тези пари, включително бонусите, ще залеят саудитския пазар още този месец. Около три милиона от 5,5-те милиона саудитци в трудоспособна възраст работят за държавата, каза Сфакианакис.
Така че, поне засега, почти не се говори за нарушаването на човешките права или за политически реформи. Саудитците харчат. Някои си угодиха с нови мобилни телефони, дамски чанти и екскурзии в чужбина. Други си платиха дълговете, направиха дарения за благотворителни организации или купиха златни огърлици за своите майки. Някои мъже заделиха пари, за да сключат брак с първа, втора или трета съпруга. На един му станало така добре, че посипал новородения си син с банкноти. Саудитските управници отдавна използват богатството, което идва от статута на страната им на износител номер едно на петрол в света, за да обсипват с пари своя народ. Саудитците определят кралската щедрост като част от обществен договор между монархията и верните й граждани.
Новите парични потоци обаче идват на фона на промени и несигурност за кралството. Салман се възкачи на трона след кончината на крал Абдула и обяви бонусите като жест на добра воля към народа.
Но тъй като около 90 процента от държавните приходи идват от петрола, падането на световните цени ги намали с приблизително 20 процента, казва анализаторът Ракан Алшейх от "Джадуа инвестмънт". Неговата компания прогнозира, че правителството ще има през 2015 г. рекорден дефицит от 44,5 милиарда долара. Новите разходи може да увеличат този дефицит до 67,2 милиарда долара, или 9 процента от брутния вътрешен продукт, отбеляза Алшейх.
Тези безпокойства изглеждат далеч от задръстените от мощни коли улици на саудитската столица, където бензинът струва 45 цента за галон заради огромните държавни субсидии, и хората са свикнали да се отплащат на щедростта на управниците, изразявайки публично своята вярност.
"Даваме обет за вярност към теб, слушайки и подчинявайки се", гласят посланията на телефонни и строителни компании по билбордове.
Средните възнаграждения на държавните служители са около 2400 долара месечно, като някои получават добавки за транспорт, жилище, извънреден труд и за свещения месец Рамазан. Студентските стипендии са по-малки, а служителите с по-голям трудов стаж може да взимат по 4800 долара месечно или повече, посочи Сфакианакис.
С пристигането на бонусите саудитците се замислиха какво да правят с парите. Мнозина твърдят, че държавните заплати не нарастват с темповете, с които се покачват цените, така че премиите просто са покрили дупката.
"Главно за наема и за билети за пътуване", отговори Шакир Мохамед, учителка в основно училище, когато бе попитана как ще похарчи своя бонус.
Други казаха, че традицията на патриархалното разпределение ще бъде спазена и в техните домове, където децата и съпругите очакват част от премиите да отидат за тях. Мнозина саудитци изразиха своята радост в социалните мрежи, благодарейки на краля с хаштага #two_salaries на арабски език и публикувайки шеги. На една рисунка синьото небе е пълно със самолети, летящи за чужбина, и отдолу пише: "Саудитските летища след двете заплати."
Такива кралски подаръци съвсем не са безпрецедентни. Крал Абдула обяви 15-процентово повишаване на заплатите на държавните служители след своята коронация през 2005 г. и раздаде бонуси в размер на едно месечно възнаграждение, след като се завърна от лечение в чужбина през 2011 г.
Западни анализатори отбелязаха, че последната премия дойде по време на въстанията от т. нар. Арабска пролет, когато саудитските управници се притесниха от евентуални вълнения у дома.
"Ние сме общество на социалната държава, така че населението зависи много от правителствените субсидии, пряко и непряко", обобщи Абдула ал Алами, саудитски писател и икономист. "Един ден обаче петролът ще свърши и аз не смятам, че е мъдро хората да бъдат глезени и отрупвани със субсидии." С над 700 милиарда долара резерв в чуждестранна валута, саудитското правителство обаче не е изправено пред непосредствен недостиг на пари.
Важното значение на държавната протекция е още по-видно извън големите градове, където е рядкост някой работещ да не е на държавна служба.
Седейки в своя просторен приемен салон в Бутаин, северно от Рияд, където живее, принц Мотеб ибн Фахед ибн Фархан Ал Сауд, който живее в селото, попита двайсетината мъже на посещение при него кой от тях е получил двумесечен бонус. Всички вдигнаха ръка.
"Сега искаме кралят да опрости всички дългове на гражданите", каза един посетител, Мохамед ас Сахли, и добави, че неговата премия ще му помогне да си вземе трета съпруга. През годините държавните пари са променили селото до неузнаваемост. Някога неговите жители се занимавали предимно със земеделие и скотовъдство, малцина вече си мърдат пръста. Електричеството и телефоните дошли през 80-те години на миналия век. Сега има ток във всеки дом и 4 Джи покритие навсякъде. Всеки ден от седмицата автобус превозва безплатно десетки студентки до университет в града, обучението в който също е безплатно, разказа принц Мотеб.
Карайки своя автомобил с висока проходимост през селището, той показва строителни бригади, изграждащи трилентови пътища, кръгови кръстовища и пешеходна зона с люлки и маси за пикник. В центъра на града се намират някои от основните работодатели в селото, все държавни органи, включително Комисията за насърчаване на добродетелите и предотвратяване на греховете, която следи за обществения морал, както и извисяващата се нова сграда на пожарната с лъскави нови машини.
"Държавата се отнася много добре с нас тук", каза Абдула ас Сахли, ръководителят на местните власти, който уточни, че е раздал бонуса си на своята съпруга и деца. Синът му Мотеб, на 6 години, се похвали, че вече има два айПада, така че е похарчил парите за нов детски джип. "Няма от какво да се оплачем", допълни Сахли.
Автор: Бен Хъбард, в. "Ню Йорк таймс", превод: БТА