Вторият пакет с промени в съдебния закон, в който са разписани детайли за оценката и кариерното израстване на магистратите, както и промени в управлението на съда и прокуратурата влиза в парламента за обсъждане на първо четене.
Промените са свързани и с приемането на измененията в Конституцията от края на миналата година, с които Висшият съдебен съвет (ВСС) беше разделен на две колегии. За тяхната работа вече бяха гласувани първите промени в закона. Тогава центърът на дебатите на народните представители стана изненадващото предложение на Патриотичния фронт за повишаване на заплатите на членовете на ВСС. То беше прието, а намерението на правосъдния министър Екатерина Захариева тогава беше с втория пакет да бъде разписана различна методология за изчисляването им. Това обаче не е записано в проекта.
Новите текстове предвиждат по-големи правомощия на общите събрания на съдиите, процедурите, по които Инспекторатът към ВСС ще извършва проверките на магистратите, и разпоредби, свързани с йерархичността в прокуратурата.
В началото на месеца Висшият съдебен съвет (ВСС) отказа да съгласува проекта. А Захариева нарече решението на съвета абсурдно, защото част от критикуваните разпоредби били предложени именно от него.
Главният прокурор Сотир Цацаров пък обяви, че изцялоподкрепя втория пакет промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), тъй като бил постигнат "непознат отдавна консенсус в Министерството на правосъдието, както с всички органи на съдебната власт, така и със съсловните организации". При обсъждане на промените в правна комисия Цацаров заяви, че разпоредбите са разписани не само според вижданията "на една съсловна организация и на една политическа сила", без да уточни какво има предвид.
Председателите на двете върховни съдилища - Георги Колев (ВАС) и Лозан Панов (ВКС) се обединиха около една теза - с предложенията за промени в съдебния закон се обезсмисля фигурата на председател на съд. При обсъждане на закона във ВСС Колев заяви, че лично е приготвил становище над 40 страници, по-голямата част от което била негативна. Според него част от предложенията могат да доведат до "меко казано неконтролирана анархия" и конфликти в съдилищата. От своя страна Панов заяви, че балансът между съдийско управление и самоуправление трябва да бъде намерен в полза обществото.
Главният инспектор Теодора Точкова разкритикува остро предлаганите промени, заради несъобразеност на проекта с конституционната рамка на Инспектората към ВСС и недобре формулирани разпоредби на новите му правомощия.
Проектозаконът бе подкрепен преди седмица от правната комисия. Част от посланията при дебатите в комисията бяха, че в съдийското самоуправление се крие опасност от размиване на отговорност и разделяне на лагери.