Астрономи откриха рядка мини-галактика

Астрономи от университета "Суинбърн" в Мелбърн са открили необикновен обект - изключително рядка свръхкомпактна галактика-джудже, пише в. "Бризбейн таймс".

Откритието ще помогне на специалистите да научат повече за еволюцията на галактиките и галактичните купове. То е направено с помощта на най-мощния оптичен телескоп, 10-метровия Кек II в планината Мауна Кеа на Хаваите.

Мини-галактиката е най-близката намирана до Земята и е първата от този тип, открита в изолация. Астрономите смятат, че тя е на възраст около 10 милиарда години.

Находката кара специалистите да мислят, че не всички галактики-джуджета се формират в галактични купове. "Фактът, че досега сме ги наблюдавали само в купове, не значи, че те се формират в тях", обяснява Джордж Хау от изследователския екип.

Галактиката-джудже, наречена SUCD1, се е образувала известно време след Големия взрив. Тя се намира на 33 000 светлинни години от Земята - в по-голяма галактика, наречена Сомбреро заради приликата си с прочутите мексикански шапки.

Учените са изучавали свойствата на звездните купове, заобикалящите галактиката Сомбреро, когато засекли ярък компактен обект. Размерът му бил колкото на звезден куп, който обикновено съдържа около 1 милион звезди, но светел ярко като малка галактика. Астрономите установили, че става въпрос са свръхкомпактна галактика-джудже, необикновен обект, който вероятно съдържа 10 милиона звезди.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини