К3 ULTRA събра бегачи от 13 държави в Златоград

Изображение 1 от 5

Едни от най-известните български бегачи на ултрадълги дистанции и спортисти от още 12 държави участваха в уникалния ултрамаратон в Златоград. Спортното събитие К3 ULTRA се проведе за втора поредна година в родопския град. Тази година участниците бяха двойно повече от миналата. Те се състезаваха в три различни по дължина трасета - 23, 53 и 85 километра.
    Най-дългият маршрут преминава през територията на две области и четири общини - Златоград, Кирково, Джебел и Неделино. Стартът му беше в 5.30 ч. сутринта в събота в центъра на Златоград. Заедно с тежеста на дистанцията бегачите имаха възможност да се насладят на невероятни гледки и исторически забележителности, като крепостта Устра, параклиса „Св. Атанас“, връх Св. Неделя.Трасето премина и покрай граничната бразда с Гърция.
    Първи в центъра на Златоград финишираха участниците в най-късата дистанция - 23 километра. Първи в тази дистанция при мъжете е Христо Йорданов с време 1 ч. 43 мин. След него се наредиха Стилиян Аврамов и Филип Бенсон. При жените челната тройка на 23 километра изглежда така: злато - Антония Георгиева, сребро - Нели Атанасова, бронз - Иванка Димитрова.
    В дистанцията от 53 километра при мъжете първи е Йордан Тодоров - 5 ч. 42 мин., втори Кръстю Панчев - 5 ч. 44 мин. и трети Владимир Мутафчиев - 5 ч. 49 мин. Тримата бегачи преминаха на практика рамо до рамо финала. А при жените на най-дългата дистанция 85 километра за първи път имаше две победителки с еднакво време - Нели Ангелова и Боряна Николчева. При мъжете шампион на 85 километра е Росен Русев с време 9 ч. и 39 мин. Втори е едва 18-годишният Христо Минков, на трето място e Калоян Пейчев.
    В неделя победителите от GBR 85K - Росен Русев, Нели Ангелова и Боряна Николчева продължиха традицията от миналата година и засадиха по едно дърво в подкрепа на каузата за един по-зелен Златоград.