Опасно висок ръст на кредитирането у нас

Ипотечните кредити растат с 19,2%, което е най-високият темп на растеж от над 14 г. насам. Това би трябвало да е червена лампа за регулатора (БНБ). Още повече че високият растеж на ипотеките преди десетилетие и половина не завърши добре – след бума на ипотеките последва бум на лошите кредити.

Това посочва в свой коментар за „24 часа“ икономистът Георги Ангелов.

По думите му прекалено висок растеж на кредитирането може да създаде нов източник на инфлация. Ангелов припомня ситуацията от 2007-2008 г., когато инфлацията в България е изключително висока на фона на ниската в еврозоната. По онова време точно бързият растеж на кредитирането в България помпаше инфлацията, отбелязва Ангелов.

Той обръща внимание, че кредитирането не е равномерно. Кредитите за бизнеса растат едва с около 7%, докато потребителските кредити се увеличават с близо 11%, а ипотечните кредити растат с 19,2%. Банките дават приоритет на заемите за домакинствата и отпускат по-малко кредити за реалната икономика. Обаче по този начин се помпа еднократно потреблението, а инвестициите остават на заден план, изтъква икономистът.

БНБ също предупреждава, че тенденцията на вдигане на лихвите ще влоши финансовото състояние на кредитополучателите и съветва банките „да се придържат към консервативна политика при осъществяване на кредитната си дейност“. Явно обаче банките не се съобразяват с тези съвети. Което е логично – не е работа на банките да управляват макроикономически и системни рискове, тъй като това е работа на БНБ, се казва още в коментара на Ангелов.

Източник: ikj.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини