Отиващият си Байдън опитва да принуди Google да продаде Chrome

Скоро може да видим едно от най-големите разтърсвания на онлайн света, ако бъдат изпълнени исканията на американския Департамент по правосъдието. Той поиска от съда във Вашингтон да принуди Аlрhаbеt Іnс. (Gооglе) дa пpoдaдe бpayзъpa cи Сhrоmе.

В допълнение Министерството настоява за налагане на мерки за ограничения върху използването на изкуствен интелект, както и върху операционната система за мобилни устройства Android.

Подобни промени по същество ще доведат до безпрецедентно налагане на регулации върху една от най-големите технологични компании в света от същия федерален съд, който през лятото постанови, че Google има незаконен монопол върху сферата на онлайн търсенето.

Смята се, че компанията държи около 90% дял в тази сфера. 

Според обвинението Google използва Chrome, Android и Google Store като средства за осигуряване на доминатна позиция на пазара на онлайн търсачки и съответно се настоява пред федералния съдия Амит Мехта да прекрати ексклузивни споразумения, в които Google плаща милиарди долари годишно на Apple и други доставчици на устройства, за да направят Google Search основна за техните мобилни устройства. 

"Незаконното поведение на Google лишава конкурентите не само от критични канали за дистрибуция, но и от партньори, които иначе биха могли да позволят навлизането в тези пазари на нови и иновативни играчи", пише в официалното становище на Министерството на правосъдието.

В конкретните искания на обвинението влизат още забрана на Google да участва в пазара на браузъри за пет години, както и забрана за инвестиране в каквито и да било конкурентни търсачки.

Ако тези мерки не помогнат за възстановяване на справедливите условия на конкуренция, ще се настоява за продажба на операционната система Android.

От Google определят становището на Министерството като "смайващо".

"Подходът на Министерството на правосъдието ще доведе до безпрецедентна държавна намеса, която ще навреди на американските потребители, разработчици и малки предприятия - и би застрашила глобалното икономическо и технологично лидерство на САЩ в най-неподходящия момент", казва в изявление Лий-Ан Мълхоланд, вицепрезидент по регулаторните въпроси на Google.

По-рано през октомври пък от Google заявиха, че разцепването на отделни части от компанията като Chrome или Android ще я съсипе.

"Отделянето ще промени бизнес моделите им, ще повиши цената на устройствата и ще подкопае Android и Google Play в конкуренцията с iPhone и App Store на Apple", се казва в официално становище, където се допълва, че промените ще подкопаят и защитата на Chrome.

При всички положения става въпрос за най-агресивния опит на отиващата си администрация на Джо Байдън да ограничи това, което твърди, че са монополи на големите технологични компании.

В крайна сметка обаче преизбирането на Доналд Тръмп за президент може да окаже най-голямо влияние върху делото.

Очаква се Google да представят своето контрапредложение пред съдия Мехта през декември, като за април следващата година е насрочен следващият етап по делото.

Тогава вече Доналд Тръмп ще се е настанил в Белия дом, а начело на антимонополната комисия в Департамента по правосъдието ще бъде друг шеф.

Източник: webcafe.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини