Кметът на родопското село Забърдо Валентин Черпоков бе удостоен с престижното отличие „Лидер на международния мир“. Наградата е признание за неговата дългогодишна обществена дейност и инициативите му, насочени към популяризирането на посланията за мир и разбирателство между народите.
„За мен е огромна чест и признание да бъда удостоен с наградата „Лидер на международния мир“ редом до изключителни личности като Ники Кънчев и Тервел Пулев“, сподели развълнуваният Черпоков след церемонията.
Кметът на Забърдо е добре познат със своите инициативи в подкрепа на мира. Той е и единственият българин, получил номинация за Нобелова награда за мир.
„На света му трябва мир, на България ѝ трябва мир. Мирът ще спаси света. Мир ни трябва на нас, иначе няма да се оправим“, заяви Черпоков.
Сред най-значимите му проекти е изграждането на Кът на мира в началото на село Забърдо. Там се издигат монументът „Бял гълъб“ и внушителният надпис „МИР“, изработени от истински военни каски като символ на стремежа към разбирателство и край на военните конфликти.
Черпоков е и автор на идеята и текста на песента „Ой, Доналд, Доналд“, посветена на усилията за прекратяване на войната между Русия и Украйна. През годините той нееднократно е изпращал послания за мир до световни лидери, сред които президентите на САЩ, Русия и Китай, придружени със символични подаръци и обръщения в подкрепа на международното разбирателство.
Отличието „Лидер на международния мир“ е поредното признание за дейността на кмета на Забърдо, който продължава да отстоява каузата за мир както в България, така и извън нейните граници.