“Кога е ваканцията?“, пита първокласник след първия учебен ден

За да не премине първия учебен ден под девиза “Кога е ваканцията?“ родителите трябва да подготвят своя първокласник как да се чувства добре в училищния процес.

Правилна настройка

За разлика от предните поколения днешните първокласници са посещавали предучилищни занимания, които в някаква степен ще облекчат процеса на адаптация. Но докато инцидентните занимания през изминалата година са били повод за гордост („аз почти съм голям“), то всекидневното ранно ставане, уроци и домашни, много скоро може да се превърнат в товар, смачкващ привлекателността на очакваното училище.

Не трябва да описвате училищното всекидневие като непрекъснат празник с весели приятели, интересни уроци и вкусни закуски от лавката. Това само ще доведе до разочарование и недоверие към родителите („знаех си ,че нищо не разбират“). Обяснете на детето, че училището е нов етап, изискващ сили и време. Там може да е весело и интересно, но понякога е трудно, но всички трудности са преодолими, особено, когато родителите са наблизо.


Морална подкрепа

Тя е особено важна за новоизпечения ученик. Светът около него става съвсем друг. Дори такива обикновени неща като отиването до тоалетната или за закуска може да се окажат трудни и неразбираеми. Какво остава за четенето на глас и изписването на ченгелчета.

Задължително разпитвайте детето след учебния ден, за приятелите, уроците, учителите. Реагирайте внимателно не само на думите (съобразителните деца казват това, което мама и тати искат да чуят), но и на тона, интонацията, изражението на лицето. Не забравайте да му напомняте, че го обичате и вярвате в него.

Понякога и „децата-звезди“ срещат трудности, тъй като не могат да разберат защо учителката така упорито пита онова момиченце, което половин час се чуди над задачата, а не него, който може да я реши на мига. Пояснете, че за учителя е важен всеки ученик, тъй като задачата му е да изучи всички, а не да отдели най-добрия.

Дисциплината в училище

С началото на учебната година детето получава и много нови задължения – да приготви дрехите и чантата си за следващия ден, да напише домашното, ако не е успял в училище... Най-лошото, което може да направи родителят, е да поеме неговите задължения. Така само за няколко месеца “Дай, мама да ти помогне“ ще се превърне в „Мамо, пак си забравила да ми приготвиш екипа“. Разбира се, в началото може да му помагате, но не и да правите нещата вместо него. Дори може да направите таблица, на която всяка вечер да отмятате задълженията.

Критиката

Вторият важен момент е оценките на чедото ви. Критиката тук е лош помощник. Първо, повечето от децата и без това страдат от неуспеха си, и второ детето бързо изгражда имунитет към родителските упреци и тирадите просто минават покрай ушите му.

Критиката трябва да бъде конструктивна: “Как мислиш, защо в упражнението има толкова много грешки!“, „Хайде да опитаме преди да съставим изречението, да напишем сложните думи на отделен лист!“ Когато се налага критикувайте изпълнението, но не изпълнителя. Домашното е написано невнимателно, но ученикът е старателен, рисунката е зацапана, но художникът не е мазач, всички правят грешки. И, разбира се, всяка критика трябва да завършва с похвала, не дежурна, а по същество – „рисунката е зацапана, но лисицата има много хитра муцунка, все едно е истинска!“ или „В текста има грешки, но почеркът е красив и равен!"

Психолозите съветват винаги да наблягате на нещо достойно и интересно в детските постижения. Не просто: “Научил си го добре“, а „четеш ясно и изразително, браво!“, „декламираш като истински артист!“, „В началото четеше добре, но в края направи някои грешки, хайде да опитаме пак“.

Навременна почивка

Ако усетите, че първокласникът ви наистина е уморен, не спи добре или плаче без причина, организирайте му малка ваканция. По средата на учебната седмица отидете на кино, сладкарница, в парка. Просто така – без причина.

Подобни празници на „непослушанието“ ще смекчат отношението към ученето. Най-важното тук е да не се поставя акцент върху това, че „бедното дете се е измъчило от учене“, нека това да изглежда като най-обикновена изненада.

Здравословният подход

Важен фактор за успеваемостта и настроението е доброто физическо състояние на детето.

Пълноценен сън

Ранното ставане и липсата на следобеден сън за стрес са детския организъм. Недостигът на сън уморява детето по-бързо, води до неврози и дори предизвиква затлъстяване. Осигурете на детето поне 10 час сън. Редовното недоспиване понижава работоспособността с 30%.

Правилно хранене


Чудесните рекламни кексчета, плодови млекца и сокчета, кренвиршите и белия хляб са любимите детски продукти, но всъщност са най-вредния източник на захар и мазнини. Децата, които не закусват пълноценно, страдат от излишни килограми и учат по-лошо, тъй като имат недостиг от витамини.

Сутрин първокласниците трябва да хапнат зърнени храни, като каша или пълнозърнест хляб, плодове и млечни продукти без добавки. За да стане още по-сложно специалистите съветват родителите да приготвят закуската красиво, така детето ще получи положителен заряд още от сутринта.

Щадящо натоварване

Безусловно музиката допринася за духовното развитие, рисуването – за фантазията, спортът е полезен за тялото, а френският звучи красиво. Но натоварвайки детето с внушителен брой занимания вие рискувате да го докарате до нервен срив и жестока преумора. Дори детето да се интересува от повече неща, постарайте се да се ограничите на 1-2 извънкласни занимания. Заниманията не трябва да са повече от едно на ден. Поне един ден от седмицата трябва да е свободен от всякакви допълнителни занятия.

Чудейки се между приложните изкуства и спорта, изберете подвижната форма на заниманията, за съжаление на повечето компютъризирани деца не им достига именно движение.

Източник: samotniroditeli.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини