Отборът на гимназията в Чепеларе замина за международното състезание Shell Eco-marathon 2016 с автомобил на бъдещето- с алуминиево шаси и куп екстри

    В истински празник на българския инженерен талант на тема Иновации и устойчиво развитие се превърна официалното представяне на автомобилите на българските студенти и ученици в Shell Eco-marathon 2016. Учениците и студентите – участници в Shell Eco-marathon показаха автомобилите си, разказаха за технологичните промени и нововъведенията, извършени с цел подобряване на представянето им на състезанието за енергийна ефективност в Лондон, и направиха демонстрации с тях пред гостите на събитието.

    Три български отбора заминават за финалите на единственото по рода си състезание за енергийна-ефективност на Стария континент. Това са двата български екипа в категорията „Прототипи“ с електрическа батерия - на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н.Й. Вапцаров“ –
    Чепеларе, и отборът на Техническия университет – София, който се състезава в категорията „Градски тип“ с електромобил на водородна горивна клетка.
     

    Редица иновации бележат участието на българските отбори в Shell Eco-marathon тази година.

    Русенските студентите заминават с подобрена версия на автомобила: променена е зъбната предавка на електромобила, а самите зъбни колела са направени от полиамид. Те залагат и на контролер за управление на електродвигателя, който ще повиши енергийната ефективност в резултат от подобренията в проекта. Прототипът е олекотен с няколко килограма и е с намалено ниво на шум. Има нова кормилната уредба и кормило, изработено на 3D-принтер, а управлението е като във Формула 1 - с бутони. Тази година студентите ще направят опит да впечатлят журито и посетителите на Shell Eco-marathon 2016 в Лондон с дизайна и визията на своя автомобил. Инженерният екип се е прицелил към приза в категория „Дизайн на превозно средство“.

    Екипът на Техническия университет-София разработи четвъртия си проект за изцяло нов автомобил, откакто участва в Shell Eco-Marathon Европа. Студентите вярват, че ще успеят да го реализират също толкова успешно, колкото и предходните три, като повишат енергийната му ефективност. Тазгодишният електромобил е задвижван от чисто нова водородна горивна клетка. Стратегията за победа на бъдещите инженери от ТУ-София стъпва още върху подобрено окачване, задвижваща и спирачна система, съвременна електроника.
     

    В 31-то издание на Shell Eco-marathon Европа, младите таланти от красивия родопски град Чепеларе залагат на шаси от алуминиеви сплави, съвременна електроника и нови гуми, с цел по-голяма икономия на гориво и по-добро представяне на трасето в Лондон. Всички нововъведения увеличават потенциала на футуристичния автомобил да измине над три пъти по-голямо разстояние с 1 кВтч, в сравнение с постигнатия резултат на отбора на миналогодишното състезание.

    По време на представянията, студентите споделиха, че с всяка изминала година натрупват все повече умения и знания, намират все по-иновативни енергийно-ефективни решения, постигат все по-добри резултати по време на състезанието и се чувстват по-уверени. Българските таланти изразиха благодарност за възможността да участват в Shell Eco-marathon и казаха, че няма да подценят предизвикателствата в новия град-домакин, давайки заявка да се наложат като достоен конкурент в европейската надпревара и през настоящото издание на състезанието. Тази година отборите са силно мотивирани да се върнат с призови места и подобрени представяния във всяка една от категориите.

    Участието на българските ученици и студенти през 2016 г. преминава под патронажа на Министeрството на образованието и науката, Министерството на околната среда и водите и подкрепата на Националната Комисия на Република България за ЮНЕСКО. 

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини