Праисторическа змия се прехранвала с крокодили и гигантски костенурки

Смайващо с размерите си влечуго с дължина колкото автобус и тежащото тон и половина е царувало над амазонските джунгли в продължение на два милиона години, пише в. "Лос Анджелис таймс", посвещавайки обширен материал откритите съвсем наскоро в Колумбия вкаменелости от гигантската титанобоа (Titanoboa cerrejonensis).

Съвременните роднини на праисторическата змия, живяла преди около 60 млн. години, са не по-дълги от седем метра и от време на време се случва да изядат някое куче чихуахуа, котка или друг дребен домашен любимец. Титанобоата обаче закусвала с гигантски костенурки и примитивни крокодили.
Това е невероятно откритие, предизвикващо всичко, което досега ние било известно за змиите, коментира херпетологът Джак Конрад от Американския музей за естествена история в Ню Йорк. Титанобоата е дълга 13,5 метра, което горе-долу колкото най-големият известен тиранозавър-рекс. Все пак гигантската змия е шест пъти по-лека от него.

Откритието, направено от палеонтолози от университета във Флорида, не само хвърля нова светлина върху еволюцията на змиите, но и дава представа за климата отпреди 58-60 млн. години. Заради големината си (в диаметър тялото на титанобоата е било около метър) студенокръвното влечуго би могло да оцелее в тропиците, само при положение, че средногодишните температури са с 6-8 градуса по-високи от сегашните, обяснява еволюционният биолог Джейсън Хед от университета в Торонто.

Останките на няколко представители на вида бяха намерени в открития рудник Ел Корехон в Северна Колумбия. Важността на находката е голяма за науката – динозаврите изчезват от лицето на земята преди 65 млн. г., а от следващия "мъртъв" период от 10 млн. г. почти не са намирани вкаменелости от гръбначни животни.

Освен титанобоата в Ел Корехон са изкопани и идентифицирани още стотици други вкаменелости, включително от най-голямата сладководна костенурка и прекрасно запазен скелет на изчезнал вид крокодил, за който досега само се е предполагало, че е обитавал и Южна Америка.
Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини