Регионалният исторически музей в Хасково се сдоби с един първите телевизори. Той е марка „Опера 2“ от 1962 година и е дарение от дома на Теофана Пулева, който вече е разрушен. Произведен е в България, но е с унгарски части.
Навремето такива телевизори е имало в домовете на най-заможните хора. Теофана е наследница на големия род Пулеви, които са тютюнотърговци и фабриканти на цигари от 19-и век. Тя е сред първите хасковци, които са имали телевизор в дома си. Тези хора са били принудени да организират вечеринки в жилищата си.
„Хората са обличали хубави дрехи, слагали са хубави неща за почерпка. Масата е отрупана, хората са седнали като на кино и телевизорът се гледа, въпреки че е имало малки излъчвания във вторниците и неделите. Този дом, в който има телевизор, се превръща в едно читалищно средище, за да могат да се насладят на телевизора съседи и приятели“, разказа д-р Веселина Узунова – главен уредник в отдел „Най-нова история” на РИМ-Хасково в Международния ден на радиото и телевизията. Тя поясни, че телевизорът е бил най-ценен в интериора на дома. Покривал се е с каренца, слагали са се украшения, за да може да изглежда привлекателен.
Сред ценните експонати в хасковския музей е американско радио от 30-те години на миналия век и радиоточка.
„Радиото навлиза в Хасково от момента, в който навлиза в цялата страна. От 1925 г. България произвежда свои радиоапарати във фабрика в Бургас. От 1929 г. има радиоизлъчвания от София, но имало станции в Стара Загора и Варна. В Хасково сме хващали сигнала от Стара Загора. От 1935 г. година сигналът е бил синхронизиран, тоест радиопредаването е само едно и се предава по всички станции.
Хасково е разполагал със свои клубове по интерес. Радиото е било едно от най-модерните неща за времето си и наши видни съграждани са били почитатели на този радиокръжок. „Един от тях е проф. д-р Асен Златаров“, разказа д-р Узунова. Той е сглобил и радио по схема.
През годините радиото се развива като информационно, забавно и всякакво средство за комуникация.
„За да имаш радиоапарат вкъщи е било необходимо позволително“, обясни историкът Милен Вълчев от РИМ-Хасково. Той уточни, че в документа се посочвал видът на радиоапаратът и с колко лампи е, от което зависи мощността. На тази база се дължи такса на държавата, което продължава до 1995 г., както се е плащало за радиоточката.
В България телевизията започва да съществува от 1959 година, от изграждането на телевизионната кула в София. В Хасково телевизионната кула е изградена в началото на 60-те години. Така хасковци започват да гледат телевизия.
Кубрат Пулев
Курдо
SkayNet далечен братовчед на Михран
Много Ви е объркваща статия и бъркате радио с лампи със соц бакелитовата измишльотина наречена радиоточка. През втората световна война легалните радио апарати са имали на копчето за станциите печат с червен восък и са били фиксирани на радио София за да не се слушат вражески станции като радио Лондон или Москва.
Другия път не пишете повърхностни статии.
история
историяТака е
ДЯДО ИМАШЕ ОПЕРА , А БЕШЕ ШИВАЧ
Roko
По ФАШИСТКО СЕ Е ИСКАЛО РАЗРЕШЕНИЕ
....... И в къщи имаме радио Телефункен - по-старо от радиото в музея ......
фантаст
Фашистко = преди 9-ти Септември и 11-юли
Фашизъм
Писанчо
уточнение
Стара хасковлийка
разкажи
партия на Димитров и Живков
От Бургас
уточнение