Родопските хайдути останаха без курбан за втория си поход

Три дни на бобена чарба в казан на огън и печени картофи на тикла хапваха юнаците от Сдружението "Родопски хайдути", които за второ поред лято организираха хайдушки поход в Родопите. Всичко е напълно автентичо от време оно- от облеклото, транпорта с катъри и каруца, посудата и завивките, до рецептите за ястията, които приготвяха на огъня.

Хайдутите тръгнаха от църквата „Света Богородица" в смолянския квартал „Устово", преминаха през „Кървава стена", параклис „Свети Илия" над село Стража, местността „Мандовата лочка" и пристигнаха пред параклиса „Божа Име", който е може би един от най-старите параклиси над смолянското село Бостина и изобщо в региона.

През първия ден, част от родопските хайдути изградиха навеси и обособиха бивака на хайдушката дружина. На втория ден към групата се присъединиха още хайдути, с което общият брой на участниците в това патриотично събитие достигна 33-ма души.

„По време на хайдушкия събор бяха предвидени и хайдушки игри, но точно преди тях агнето, което беше наречено по случай 110-тата годишнина от Илинденско-преображенското въстание и за всички загинали за Свободата на България, успя да избяга, прегризвайки въжето", обясни Манол Ружинов и допълни, че над час и половина седмина млади хайдути гониха агнеца на километри от лагера, но безуспешно. В крайна сметка съдбата беше благосклонна към младите родопчани и местен дървар намерил изнемощялото животно и го върнал в лагера.

Манол Ружинов отбеляза, че всички прозряли в този случай знамение и решили да не се отнема живота на агнето, като символ на борбеността, с която то си го заслужи, аналогична с тази на борците за свободата на Родопите.

Членовете на сдружение „Родопски хайдути" носеха със себе си автентична дървена посуда, народни носии и провизии, които бяха прекарани до лагера с помощта на 150-годишната каруца, дарена от Петя и Никола Димчевски.

Сдружение „Родопски хайдути изказва благодарността си към всички взели участие в единствения по рода си хайдушки поход в България, както и на хората подпомогнали осъществяването му – Анастас Караджов и управителите на конната база в село Левочево – Петро, Милен Кехайов и Александър Симеонов.

 Снимки от втория поход на юнаците-хайдути- от фотографите в Сдружението

Източник: smolyan.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини