Прокуратурата обвини одитори от KPMG за фалита на КТБ

"Ще има нови обвинения, имам предвид и днес, а най-вероятно и утре във връзка с КТБ", заяви главният прокурор Сотир Цацаров часове преди новината за привлечените като обвиняеми одитори

Близо два месеца след като иззе доклада за КТБ от комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, прокуратурата привлече като обвиняеми двама от одиторите на банката от "КПМГ България" - Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев. Обвинение има и за вътрешния одитор на банката - Снежанка Велева–Стефанова – ръководител на специализираната служба за вътрешен одит на КТБ.
В началото на годината комисията за публичен надзор гласува за наказание на одиторското предприятие и двамата одитори, като предложението беше да им бъдат отнети лицензите. В крайна сметка членовете й не събраха мнозинство и санкционираха одиторите и предприятието с обща глоба от 200 хил. лв., която пък "КПМГ България" обжалва в съда.

Умишлено улесняване

Маргарита Голева и Красимир Хаджигенов (прокуратурата е объркала в съобщението си фамилията на одитора и го е нарекла Хаджигенов - бел. ред.) са обвинени, че в периода от началото на 2009 г. до 20 юни 2014 г. умишлено са улеснили  изпълнителните директори на КТБ Орлин Русев, Илиян Зафиров, Александър Пантелеев и Георги Христов да не положат достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното им имущество. От това е последвало разпиляване на имуществото на КТБ и значителни щети за банката - намаляване на капиталовата адекватност и влошаване на ликвидността, както и предизвикване на ликвидна криза. Според обвинението това е довело до поставяне на банката под особен надзор и до намаляване на пазарната й капитализация.

Прокуратурата приема, че в качеството си на отговорни одитори Голева и Хаджидинев са извършвали действия в нарушение на задълженията си съгласно Закона за кредитните институции и наредби на БНБ. Въпреки констатирани нарушения в дейността на банката, които са им станали известни в хода на одитните ангажименти, те не са докладвали писмено и незабавно за тях на БНБ. Освен това нарушенията през този период не са били отразени в одиторските доклади съгласно изискванията на нормативните актове. "По този начин обвиняемите са възпрепятствали пълноценното използване на системата на пруденциален надзор на БНБ над дейността на КТБ", заключават от прокуратурата. От прессъобщението на прокуратурата не става ясно нито в какво престъпление са обвинени служителите на KPMG, нито каква е мярката им за неотклонение.

Името на един от обвинените външни одитори - Красимир Хаджидинев, седи под отчет на друга банка - ПИБ. В същото време Хаджидинев и единият от акционерите в банката - Цеко Минев, са в управлението на Българската федерация по ски.

Обвинението към Снежанка Стефанова е, че през периода от 1 септември 2009 г. до 20 юни 2014 г. не е положила достатъчно грижи за възложената й работа и от това е последвало разпиляване на имуществото на КТБ и значителни щети за банката - намаляване на капиталовата адекватност и влошаване на ликвидността, както и предизвикване на ликвидна криза. Прокуратурата също смята, че действията на вътрешния одитор са довели до поставяне на банката под особен надзор и намаляване на пазарната й капитализация. В случая с вътрешния одитор обвинението смята, че деянието е извършено умишлено, щетите са в особено големи размери и случаят е особено тежък. 

Поредните обвинени

По делото КТБ преди ден беше обвинен бившият подуправител на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" при БНБ Румен Симеонов. Наложена му е най-леката мярка за неотклонение - подписка. Обвинението срещу Румен Симеонов е идентично с това на неговия наследник като шеф на "Банков надзор" - Цветан Гунев. Той беше първият разследван по делото КТБ - прокуратурата го обвини в длъжностно престъпление на 16 юни 2014 г., пет дни преди банката да бъде поставена под особен надзор.

Освен тях до момента обвиняеми са Орлин Русев, председателят на УС и изпълнителен директор на КТБ, главният касиер Маргарита Петрова, главният счетоводител Мария Димова и нейният заместник Борислава Тренева. Обвинение има и мажоритарният акционер на КТБ Цветан Василев, което обаче не му е предявено, защото тече производството по неговата екстрадиция от Белград. Василев е разследван за длъжностно присвояване в особено големи размери.

Източник: capital

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини