Лекарски бунт срещу болничните лимити. Преглед на националния печат

Липсата на реформи в страната и разминаването с европейските критерии присъстват в анализите на всекидневниците в четвъртък.

„Правителството изостава сериозно от програмата си за реформи. До декември кабинетът очаква да изпълни едва 23% от заложените за 2012 г. мерки. Продължава да изостава и изпълнението на дейности, предвидени да приключат през 2011 г. За да прикрият закъснението, част от министерствата просто удължават крайните срокове, но това не променя факта, че дейностите остават неизпълнени.
Това е записано в приетия вчера от кабинета редовен отчет за изпълнението на националната програма за реформи към полугодието. Според документа, внесен от вицепремиера Симеон Дянков, закъснението променя характера на програмата и заради мудността на институциите спешни мерки се превръщат в средносрочни.
208 са планираните мерки по националната програма за реформи, като повечето от тях трябваше да се случат през 2011, 2012 и 2015 г. Изоставането обаче започна още през 2011 г., като министерствата тръгнаха да удължават сроковете, за да избегнат формално закъснението. Така още миналата година здравното министерство например изтегли крайния срок за преструктуриране на болничната система на база националната здравна карта от 2013 на 2020 г. Изготвянето на нов закон за събираните от държавата такси, който касае голяма част от обществото, по същия начин бе отложено от 2012 за 2013 г.
И тази година здравното министерство е изтеглило сроковете за изпълнение на ключова дейност - подобряване на методите за заплащане и контрол на дейността на болниците. То трябваше да стане до края на 2012 г., но вече се обещава за 2013 и 2015 г. По други дейности сроковете не се отлагат, но пък още отсега е ясно, че до изтичането им в края на годината нищо няма да се случи. В групата на предвидените за 2012 г., които вероятно ще останат неизпълнени, попада фундаменталната задача за въвеждане на модел за оценка на въздействието на нормативните актове. Бизнесът от години настоява държавата да спре да приема нормативни актове, без да е наясно с ефекта им. Силно съмнително е, че до края на годината ще се случи усъвършенстването на единната информационна система за противодействие на престъпността и изграждането на централизиран портал за е-правосъдие, за което отговаря прокуратурата..." - констатира в. „Сега".

„България и Румъния - новото не е научено, старото не е забравено" - гласи заглавие на  публикация във в. „Дневник".
„България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг" смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции, съобщава "Дойче веле".
Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише Даниел Уршпрунг на страниците на "Нойе Цюрхер Цайтунг" и добавя: "Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход.
Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване." Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг".
Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел...
"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява: "Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции..." - се казва в статията.

В друга своя публикация „Дневник" информира, че дълго отлаганото електронно  управление на държавата трябва да заработи през следващата пролет, като се позовава на мистъра на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски.

„Проектът е на стойност около 12 милиона лева, обяви Московски и ще бъде финансиран от оперативната програма "Административен капацитет".
Проектът е разделен на няколко модула, които ще бъдат изпълнявани от 7 компании. Един от тях е системата за електронна идентификация (т.нар. електронно ЕГН). Регистърът за електронната идентичност на потребителите ще бъде реализиран от "Борика Банксервиз" АД. Той трябва да е готов след 10 месеца и ще струва 1.56 милиона лева. Електронната идентификация, с която всеки гражданин ще може да удостоверява самоличността си пред администрацията, да попълва документи и да иска услуги по електронен път, ще работи с карти с чип. Първите 5000 карти ще са безплатни, а след това ще се издават на цена, сравнима с тази на личните карти - под 30 лева, каза изпълнителният директор на "Борика" Любомир Цеков.
С пускането на картите, притежателите им ще могат да ползват електронните услуги на държавните ведомства и общините. Догодина трябва да тръгнат над 30 виртуални публични регистъра, припомни Московски.
Запитан какъв интерес очаква към тази система, Цеков посочи, че сега 60-70 % от фирмите, регистрирани по закона за ДДС предпочитат административните услуги по електронен път..."

Състоянието на здравеопазването също присъства на страниците на всекидневниците.

„Здравната каса се прави на ДАНС, определя колко хора ще боледуват" - алармира в. „24 часа". 
„Да се бойкотират преговорите с Националната здравноосигурителна каса за рамковия договор - правилата, по които ще се разпределят парите за здраве, призова Столичната лекарска колегия. Причината е предложената от директора на НЗОК д-р Пламен Цеков нова методика за финансиране на болниците. Основното в нея са прогнозните обеми, т.е. за съответното лечебно заведение вече ще има ограничения не само на общия бюджет, но и на броя на болните с дадена диагноза. 
Промените ще ограничат свободния избор на лечебно заведение и лекуващ лекар за пациента, се казва в декларация на столичната колегия. В новия вариант не парите вървят с пациента, а пациентът е длъжен да ги търси... 
"Касата не лекува, тя само разплаща. Опитва се да прави финансово разузнаване, да се прави на ДАНС. Задачата им е да събират вноските и да плащат за здравни услуги, когато имам нужда от тях", коментира проф. Милан Миланов, председател на столичната колегия.
По думите му публикуваният проект не е никакво конструктивно предложение, а вещае тежка стагнация. "Какво става, ако пациентът отива в болницата, а там му кажат, че парите за неговата пътека са свършили? Ще му кажат да търси другаде, но това го няма никъде по света", възмущава се проф. Миланов.
Преди време шефът на касата д-р Цеков съобщи, че разкриване на нова болница автоматично води до скок при хоспитализациите в населеното място, без да е ясно откъде са дошли пациентите. "Местните, които дотогава са обикаляли областта, отиват там, защото им е близко и удобно", даде обяснение проф. Миланов. Той допълни, че не е чувал през последните 3 г. да е преразгледан бюджет, ако към дадена болница има наплив..." - пише всекидневникът.

„Болни молят касата да поеме инсулинови помпи" - съобщава в. „Труд".
„Тези инсулинови помпи струват около 4000 лв., а месечните им консумативи са между 80 и 140 лв.
Единственото спасение от тежките усложнения при българите с инсулинозависим диабет са инсулиновите помпи. Но нито те, нито консумативите им се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)...
"Не можем да осигурим помпи за всички диабетици на инсулин, но аз съм "за" специалистите да изготвят критерии и да помогнем на пациентите в най-тежко състояние. Т. е. да започнем да плащаме за 10, 20, 30 помпи годишно и т. н.", заяви вчера пред "Труд" д-р Пламен Цеков, управител на НЗОК. Той самият е имал разговори с един от създателите на инсулиновите помпи - световноизвестния учен проф. Соо Бонг Чой от Южна Корея. А неговото изобретение се прилага вече от близо 5 г. г. в клиниката по ендокринология на ВМА.
"Подходящите за лечение с инсулинови помпи са пациентите с лабилен диабет от първи тип, т. е. тези, при които не могат да се постигнат прицелните стойности на кръвната захар, въпреки че 4-5 пъти дневно си инжектират инсулин", каза доц. Ивона Даскалова, началник на клиниката по ендокринология във ВМА. Известната специалистка е и председател на Българската диабетна асоциация. Децата и бременните са другите две групи, за които според доц. Даскалова е редно да се осигури модерното лечение, предотвратяващо ампутации на крайници и проблеми със съдовете.
В държави от ЕС като Германия, Италия и Великобритания помпите и консумативите им се поемат от здравните фондове. Дори в съседните Сърбия, Румъния и Гърция се плащат или устройствата, или изделията за тях.
В България се предлагат два вида помпи. Чрез миниатюрна игличка на определени интервали те подават на организма необходимата доза инсулин. Управлението примерно на помпите на проф. Чой става с минидистационно..." - продължава всекидневникът.

В. „Сега" информира, че за първи път у нас  пациенти ще заведат дело срещу лечебно заведение заради лошо отношение и условия, а не заради проблем с качеството на лечението или за евентуална медицинска грешка:
„Делото ще бъде заведено срещу университетска болница в София от наследниците на починал пациент, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. "Макар болният да е починал, искът не е заради неправилно лечение, а за нанесени неимуществени вреди в резултат на нехуманното отношение към пациента", обясняват от неправителствената организация.
Докато е бил в болницата, пациентът е получил инсулт и е бил връзван с колани през китките и глезените за леглото. Стаята, в която е лежал, е била с много лоша хигиена и в лошо строително състояние. Болният не можел да се храни сам, но никой не му помагал нито за това, нито за елементарните му хигиенни нужди. Близките са забелязали плуващи хлебарки в оставената до леглото на човека супа. Те са снимали картинката и стаята и са приложили фотосите като доказателства за делото.
Искът е за 20 000 лева обезщетение и е заведен пред Районния съд в София..."

Скандалът със съседна Македония заради български ръкописи също е отразен от всекидневниците.

„Пореден скандал избухна между нашата страна и Македония. Този път повод станаха средновековни ръкописи, които съседката ни ще представя в Брюксел.
Според наши учени обаче те са български. 
Изложбата ще се състои през октомври в Кралския музей в Брюксел под надслов "Македонското ръкописно богатство през вековете".На нея съседката ни се готви да изложи „Струшкият сборник" с творби на Св. Климент Охридски, църковно нотно песнопение, Бенчевското четвероевангелие, фрагменти и пергаменти.Нашите експерти обаче са категорични, че повечето от ръкописите са представители на старобългарската култура. 
"Няма как тези паметници да бъдат свързвани с македонската историческа традиция, тъй като македонската нация е създадена през 1934 г., с едно решение на Балканския лендерсиндикат, на Коминтерна, следователно - средновековни македонски ръкописи не би могло да има", каза Божидар Димитров..
Пет основни принципа от Етичният кодекс на Световната организация на музеите са нарушени с тази изложба, каза и археологът Тодор Чобанов. Има изрично изискване музеите да представят своите експозиции в тясно сътрудничество с държавите, откъдето са предметите, тоест колегите в Македония би следвало в случая да работят с нас, обясни той..." - пише в. „Стандарт".

„Македония сама потвърди, че изложбата на „македонското средновековно ръкописно богатство", която предстои да бъде открита в Кралския музей в Брюксел през октомври, ще бъде от български средновековни книги и ръкописи, съобщи агенция „Фокус".
В репортаж на телевизия „Сител", посветен на реакцията в България, се показват ръкописите, които ще бъдат изложени в белгийската столица. На ръкописите ясно се виждат надписите на старобългарски език. 
Министерство на външните работи е инструктирало българското Посолство в Брюксел да установи контакт с Кралския музей на Белгия и да изясни всички моменти, свързани с предстоящата изложба. Това съобщиха от пресцентъра на МВнР. 
Македонски медии днес отделят внимание на изявленията на българските историци Божидар Димитров и Пламен Павлов пред „Фокус", свързани с ръкописите, които Македония ще покаже на изложба в Брюксел.
„Македонското средновековно ръкописно богатство събуди страстите на българските историци", коментира скопската телевизия „Сител". Телевизията цитира изявление на Божидар Димитров, според което ръкописите от 10 до 19 век, открити от в манастири в Македония, са български, гръцки и сръбски.
„Аз съжалявам колегите от Кралския музей в Брюксел, където ще се състои изложбата. Не знам дали там има някой, който да им каже, че определението „македонски средновековни ръкописи" е нон сенс", заявил Божидар Димитров.
Под заглавие „Български историк смята, че не съществува македонско културно наследство" електронното издание „Прес 24" цитира изявлението на историка Пламен Павлов, където заявява, че представянето на културното наследство на Македония е голяма провокация...
Научният директор на Кралския музей на Мариемонт ще провери случая с изложбата „Македонското средновековно ръкописно богатство", която представя български средновековни ръкописи. Това каза зааАгенция „Фокус" евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, който е запознал с казуса директора на музея..." - в. „Труд".

„МВнР не се трогна, че Македония се рекламира в Брюксел с наши ръкописи" - пише в. „Сега".
„Два дни след като стана ясно, че Македония подготвя изложба в Брюксел, озаглавена "Македонското ръкописно богатство през вековете", в която са включени предимно български ръкописи, нашето външно министерство най-сетне реагира. МВнР обяви чрез пресцентъра си, че е инструктирало българското посолство в Брюксел да установи контакт с Кралския музей на Белгия и да изясни всички моменти, свързани с предстоящата изложба...
Реакцията на Външно дойде след острите коментари на учени и политици. "Българският външен министър като че се вълнува повече от това как да се залепи за някоя поредна европейска инициатива или да покани поредните ислямистки опозиционери от Близкия изток, за да може да си осигури следващата месторабота като европейски чиновник, отколкото от българските интереси", заяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
"Доста неприятно впечатление прави, че когато става въпрос за балкански проблеми, се изказва говорителката на външното министерство, а когато става въпрос за Близкия изток, за Иран, за Занзибар или някъде другаде - нашият външен министър е първи", допълни той.
Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев пък информирал научния директор на Кралския музей, че е некоректно тези ръкописи да се представят за македонски..." - пише още в. „Сега".

В. „24 часа" акцентира върху друга деликатна външнополитическа тема - търсенето на поръчителя и извършителите на атентата в Бургас. Всекидневникът публикува интервю с израелския вицепремиер Моше Яалон, който заявява, че Касем Солеймани от бригадите "Ал Кудс" е поръчал атентата срещу туристите на бургаското летище.
„Най-общо казано, ние знаем кой стои зад атентата - това е Иранската революционна гвардия и по-специално бригадите "Ал Кудс", ръководени от Касем Солеймани. Този човек е поръчителят. Той е отговорен за цялата кампания на терор срещу израелци, без значение от мястото - дали е Грузия, Азербайджан, Кения, Кипър, или пък Тайланд. Всичко това е част от една и съща кампания. Както при намерението за атентат в Кипър, така и зад бомбената атака в Бургас сме сигурни, че "Хизбула" играе ролята на подизпълнител. Това е, което знаем. Сега трябва да открием кой точно е терористът, извършил това в България. И това е работа на спецслужбите и на двете страни..." - коментира Моше Яалон.

В. „Стандарт" предупреждава, че КАТ ще следи за шофьорски книжки с изтекъл срок:
"Пътните полицаи в нова акция, този път срещу шофьорите с изтекли книжки. Близо 350 хиляди са невалидните и неподновени свидетелства за правоуправление у нас. В същото време, тази година черният август е дал по-малко жертви на пътя, но нарушенията се увеличават..
.Най-честите нарушения са неправилно преустрояване, отнемане на предимство и невключени светлини. Да нарушат правилата обаче си позволяват най-опитните водачи, показват полицейските регистри.Няма статистика, която да обвързва изтеклата валидност на книжката с нарушенията - често неподновените книжки са на хора, които просто не ги използват.
Много хора установяват, че им е изтекъл срокът на валидност едва, когато контролният орган на пътя забележи, че свидетелството вече не е валидно. 200 лева глоба ще получите, ако полицията ви хване да карате с изтекла книжка. От догодина пък валидността на документа за шофиране на професионалните водачи намалява наполовина - от 10 на 5 години.
Ако изпреварите новите директиви и изкарате професионална книжка до средата на януари обаче, валидността й ще е 10 години."

 

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини