Янаки Стоилов – председател на НС? Вестниците в събота

Свикването на новия парламент и изгледите за сформиране на кабинет са водещ атема з асъботните вестници.

„Президентът Росен Плевнелиев ще свика на 21 май първото заседание на новото Народно събрание. Това обяви той пред журналисти след разговори поотделно с лидерите на четирите парламентарно представени партии - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака".

Така след конституирането на Народното събрание 48 депутати от ГЕРБ ще имат възможност да внесат жалба до Конституционния съд за оспорване на законността на парламентарните избори...

Президентът посочи, че ще коментира предизборната кампания в парламента на 21 май, когато ще направи обръщение към нацията.

Имаме нужда от стабилно правителство и институции, а не от партийни битки, защото от това няма да спечели никой, каза още Плевнелиев. Той призова политиците да проведат дебат още в първите дни на новия парламент и да се обединят около акт на Народното събрание за приоритетите. По думите му това трябва да стане преди да влязат в консултации за сформиране на правителство.

Според него приемането на подобен акт е силен държавнически жест..." - в. „Дневник".

„Янаки Стоилов е най-вероятният нов председател на Народното събрание.

42-ият парламент стартира на 21 май. Президентът подписа вчера указа за свикването му. Стартът ще бъде даден от доайена - червеният Стефан Данаилов. БСП настоява новият парламентарен шеф да се избере в същия ден.

Името на левия юрист за председател окончателно изплува вчера, след като лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че начело няма да застане човек нито на ДПС, нито на "Атака".

Интрига все пак остава, защото няколко часа часа по-рано Сергей Станишев не изключи подобна възможност. В четвъртък пък Бойко Борисов допусна, че ще сложат шеф на НС "Атака", за да унижат ГЕРБ. Членове на червеното ръководство потвърдиха, че името му се обсъжда, но не отрекоха и друг вариант за ляв председател.

Самият Стоилов коментира, че въпросът ще се обсъжда в контекста на цялостната управленска конструкция. "Аз съм един от хората с най-дълъг стаж в НС, политически и професионално съм преминал през всякакви ситуации, отстоявал съм последователно позиции, включително в защита на парламентаризма. Винаги съм се отнасял с необходимото внимание към колегите и към опонентите. Това е оценка, която съм чувал за себе си, но логичните решения само понякога съвпадат с политическите", каза той..." -. в. "24 часа".

Президентът Росен Плевнелиев възложи първата задача на депутатите от 42-рото Народно събрание.

"Добре ще е народните представители да проведат дебат още в първите дни и да се обединят около обща рамка на приоритетите чрез акт на парламента, преди да влязат в разговори за съставяне на правителство", обяви вчера държавният глава.

Според него с този акт парламентаристите ще покажат на българските граждани, че политиците могат да говорят помежду си, да загърбят противоречията, да търсят разбирателство и да се обединят около разумни решения.

Утре Плевнелиев ще подпише указ, с който ще свика парламента във вторник (21 май). До това решение се стигна, след като президентът се срещна с лидерите на ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Четирите партии единодушно са избрали датата 21 май. Другата предложена била 23 май...

Президентът разясни, че ако все пак НС не приеме програмен акт с приоритети, той ще извика парламентарните партии на следващ кръг консултации, за да чуе решенията и ангажиментите им. Едва тогава щял да възложи мандат за съставяне на правителство.

Плевнелиев на няколко пъти повтори, че в президентството няма да се правят никакви управленски формули и няма да се реди кабинет. Той твърдо смята, че това е работа на партиите.

"Ако някой реши да сезира Конституционния съд (КС), разбира се, това е негово право. Като президент ще се съобразя с решението на КС, което ще дойде впоследствие, каквото и да е то", посочи Плевнелиев. Така той коментира желанието на ГЕРБ да поиска отмяна на изборите. Плевнелиев поясни, че до произнасянето на КС той няма намерение да бави или да протака, а ще върви бързо към съставяне на правителство...

След свикване на Народното събрание по конституция президентът започва консултации с парламентарните групи и възлага на кандидата за премиер, който е излъчен от най-голямата парламентарна група, да състави правителство. Няма разписан срок кога трябва да стане това...

В политическите среди се заговори, че съществува вариант новият парламент да избере следващия премиер и кабинета му с таен вот..." - в. „Труд".

„Договорките за програмен кабинет вече очертаха компромисите, сред които и отлагане на проекта "Белене"

Лидерът на ДПС Лютви Местан бе категоричен, че партията му няма да подкрепи правителството на Пламен Орешарски, ако тръгне да въвежда прогресивно данъчно облагане.

Партиите, които обявиха подкрепа за евентуален програмен кабинет с мандата на БСП, вече започнаха да поставят картите на масата. Първи ултиматум отправи вчера лидерът на ДПС Лютви Местан. "Ако Пламен Орешарски иска да замени плоския данък с прогресивен, той няма да получи подкрепата на ДПС", категоричен бе той. Изявлението е по-скоро услужлив жест към евентуалния бъдещ премиер, тъй като самият Орешарски е сред противниците на идеята за въвеждане на прогресивно данъчно облагане, залегнала в програмата на БСП.

В писмо до бизнеса, разпратено преди изборите самият Пламен Орешарски пое редица ангажименти. В писмото никъде не се споменава за промяна на данъка върху доходите на физическите лица. Гарантира се, че всички данъци за бизнеса ще се запазят, а социалните осигуровки дори могат да паднат. Орешарски обещава още прекратяване на административно-силовия натиск върху бизнеса, връщане на добрите практики в НАП и митниците, връщане на ДДС за 30 дни, а при забавяне да се плаща лихва. Валутният борд няма да се пипа до влизане в еврозоната, бюджетни разходи ще са под 40% от БВП. Още в първата година на новия кабинет ще се премахнат или облекчат над 100 режима, които спъват развитието на бизнеса. За обществените поръчки пък ще има външни наблюдатели в оценителните комисии, самите процедури ще бъдат опростени и унифицирани.

БСП и Пламен Орешарски подготвят пакет от спешни мерки, които трябва да бъдат реализирани веднага след съставянето на правителството, каза Сергей Станишев...

Официално разговори за бъдещото програмно правителство между БСП, ДПС и "Атака" още не са водени, увериха лидерите им и вчера след консултации при президента. "Формулата тройна коалиция с разделяне на места, на министерства, е дискредитирана обществено и не може да проработи в тази изключително тежка ситуация", заяви соцлидерът Сергей Станишев..." - в. „Сега".

„Десни експерти, изявени в различни сфери, оглежда номинираният за премиер от БСП Пламен Орешарски. Още в изборната нощ лидерът на БСП Сергей Станишев коментира, че ако бъде съставено програмно правителство, то ще търси национална подкрепа за приоритетите си, в това число и десните партии, останали извън парламента. "Експерти като Евдокия Манева, Красимир Ангарски биха били от помощ на програмното правителство, което ще има ясни цели за изпълнение", коментираха запознати. Но уточниха, че постове в кабинета срещу одобрение на политиката му няма да има.

"Има по няколко кандидатури за всяка позиция, това са подбрани кадри с изявени способности и познания, които биха били подходящи за различните сектори", разказаха пред "Стандарт" запознати. Но уточниха, че до момента няма нито едно име от евентуалния кабинет "Орешарски", което вече да е утвърдено.

Официални номинации за шеф на парламента и на групата на "Коалиция за България" пък ще има в понеделник, когато на "Позитано" 20 ще се проведе разширено заседание на Националния съвет на БСП. Отделните министерства ще бъдат коментирани по-късно, коментираха от партията.

В момента например името, което се върти за финансов министър, е на Петър Чобанов...

За силовото ведомство пък се върти името на Младен Червеняков. Юристът е припознат не само от червените като добър експерт, а и е имал опит в изпълнителната власт като правосъден министър от времето на Жан Виденов.

Фаворити за външно министерство са евродепутатите Илияна Йотова и Кристиян Вигенин, но според запознати е много вероятно в екипа да влязат и бивши посланици с богат опит..." - в. „Стандарт".

Отминалите вече избори за парламент все още са сред темите на всекидневниците.

„Кутия с близо 500 бюлетини за вота на 12 май бяха открити в една от класните стаи на гимназия "Христо Ботев" в Септември, съобщи регионалният сайт "Марица".

Помещението било заключено, на сутринта след края на изборния ден служител на полицията предал ключовете на чистачката, за да почисти класната стая и да я приведе в приличен за учебни занятия вид. Когато жената започнала да мете, забелязала кутия в близост до един от чиновете, разказа директорката на учебното заведение Янка Кметска.

Чистачката веднага извикала помощник-директора, с когото установили, че кутията е пълна с неизползвани бюлетини за изборите. Подали сигнал в община Септември, откъдето вдигнали по тревога членовете на 7 секционна избирателна комисия да си приберат книжата. Сигнал бил подаден и в полицейското управление на Септември, откъдето извършват проверка по случая.

Чистачката, натъкнала се на бюлетините, толкова се притеснила, че вдигнала кръвно. "Жената помисли, че е направила голяма грешка, като е сигнализирала за кутията и трябваше да я успокояваме, че е постъпила правилно", каза директорката Янка Кметска.

Бюлетините не са костинбродски, а са останали неизползвани от изборния ден, увери говорителят на Районната избирателна комисия в Пазарджик Георги Добрев.

Кутията, в която са се намирали, е била поставена под ксерокса. "В края на изборния ден колегите са си преброили пуснатите бюлетини в урната, попълнили са протокола и са вдигнали ксерокса, без да приберат кашона с неизползваните бюлетини", посочи Добрев.

Ние сме извършили проверка по случая, сигнализирали сме Централната избирателна комисия и чакаме тяхното становище, обясни говорителят на Районната избирателна комисия в Пазарджик." - в. „24 часа".

„Цялата предизборна кампания мина с един основен сценарий - дискредитирането на ГЕРБ и Цветанов. Непрекъснато се пускаше информация, за да се правят внушения, обяви в сутрешния блок на БиТиВи Цветан Цветанов, шефна предизборния щаб и заместник-председател на ГЕРБ.

Той даде поредица от примери за информация, обявена от прокуратата в последните дни на предизборната кампания, която целяла определени внушения. Пример за това било съобщението на прокуратурата в деня за размисъл за намерените 350 хил. бюлетини в печатницата в Костиндоброд. Кой установи, че те са били готови за експедиция, както се твърди в съобщението, била ли е направена експертиза, попито в ефира Цветанов. Когато бил разпитван по случая, Цветанов не казал публично на никого, а като излязъл от разпита имало много медии, обясни още той.

По-късно в разоговора обаче Цветанов заяви: "Да сте видели упрек от мен към главния прокурор? Аз и към днешния момент имам добри впечатления от Сотир Цацаров."

На въпрос какви последствия очаква за себе си след скандала с подслушването, казуса с бюлетините и други, Цветанов посочи, че всичко е възможно. "Готов съм да преживея абсолютно всичко. Това, което наблюдаваме в момента е, че на всяка цена трябва да се стигне до съд."

Цветанов посочи, че и до ден днешен не е говорил със собственика на печатницата в Костинброд Йордан Бончев, който е общински съветник от ГЕРБ в града. На въпрос откъде в изборната нощ е знаел, че депутатът от БСП Мая Манолова е подала сигнала за печатницата, той обясни, че такава информация имало в "интернет пространството" и за това го уведомили от пресцентъра на партията..." - в. „Дневник".

„Ако парламентът се закълне на 21 май, депутатите на ГЕРБ ще имат време, за да оспорят законността на изборите в Конституционния съд.

Бързото сформиране на парламента още на 21 май се очертава като единствен шанс пред ГЕРБ да осъществи намерението да оспори изборите. Партията по всяка вероятност ще бъде принудена да използва собствените си депутати, за да изпратят жалбата в Конституционния съд (КС), коментираха юристи пред "Труд".

"В рамките на няколко дни, ще си пуснем жалба. Наели сме юристи. Г-н Георги Марков (бившият конституционен съдия) ни е консултант", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. От партията вчера не обясниха как смятат да подадат жалбата, тъй като нямат право да се обърнат директно към КС, а само чрез президента, Министерския съвет, 48 депутати (в момента такива няма) или главния прокурор.

Борисов обяви, че ГЕРБ няма да оспори вота чрез Росен Плевнелиев или кабинета. На теория остава да се търси посредничеството на обвинител №1 Сотир Цацаров, но той вече заяви, че няма да внесе искане за касиране на вота. Нищо че зам.-шефът на партията по-рано заяви, че Цацаров е длъжен да го направи, защото е само "пощенска кутия".

Юристи обаче отхвърлиха като правно неиздържано твърдението на Цветанов.

"В Изборния кодекс пише, че органите, които имат право да пращат жалби до КС, "могат да сезират" с искане за касиране на вота. "Могат" означава, че имат право и да не внесат подобно искане", обясниха юристите. Така на ГЕРБ остава само да чака да се сформира парламентът и собствените депутати да внесат жалбата до КС..." - в. „Труд".

Всекидневниците следят отблизо работата на главния прокурор Сотир Цацаров.

"Главният секретар на Министерството на вътрешните работи Калин Георгиев и председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" Красимир Казаков бяха забелязани днес да влизат в кабинета на главния прокурор Сотир Цацаров. Предполага се, че те са били привикани от Цацаров, за да дадат обяснения за изтичането на документите с разпити по случая със задържаните в Костинброд 350 000 бюлетини. От кабинета на главния прокурор периодично влизаха и излизаха неговият заместник Борислав Сарафов и зам.-градския прокурор на София Роман Василев.

Нито Сотир Цацаров, нито Борислав Сарафов и Роман Василев дадоха информация на чакащите журналисти, какъв е конкретният повод за проведените срещи. На въпрос, дали е разговарял с Красимир Казаков и Калин Георгиев и поводът за срещите, главният прокурор отговори: "Нормални работни срещи в рамките на нормален работен ден. Какво се обсъжда в него е въпрос на нормална работа и нормален ритъм".

На пресконференция в сряда Цацаров обясни, че изтеклите късно във вторник документи от разследването за бюлетините в Костинброд, подписани от "група достойни прокурори", не могат да са изтекли от прокуратурата, защото тя ги е получила в сряда..." - в. „Дневник".

„Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов нападна прокуратурата вчера с обвинения, че участва в манипулация, в която "има преплитане на организирана престъпност, политически и икономически олигархични интереси".

Доскорошният МВР шеф, който не пропускаше да раздава присъди от екрана, без да дочака съдебно решение, обрисува пред Би Ти Ви сценарий на Сергей Станишев, БСП и Алексей Петров, чиято цел била "дискредитирането на ГЕРБ, дискредитирането на Цветанов... и при една възможност за съставянето на самостоятелно правителство Цветанов да не бъде министър на вътрешните работи". Според него "хронологията на събитията сама по себе си говорела за предположения", че прокуратурата участва в манипулацията. Преди дни главният прокурор съобщи, че ще поиска имунитета на бившия министър и бъдещ депутат от новото Народно събрание другата седмица, за да го обвини, че е допуснал незаконно подслушване.

Цветанов коментира, че арестът му е възможен, като се има предвид, че "определени представители на прокуратурата изпадат в неудобство, че на всяка цена трябва да се стигне до съд", намеквайки, че обвинението срещу него ще е скалъпено..." - в. „Дневник".

В. „Стандарт" информира за присъждането на почетното звание доктор хонорис кауза на Софийския университет на нобелиста Марио Варгас Льоса:

„Знаменателното събитие се случи в красивата Аула Магна на Софийския университет, която се пръсна по шефовете от фенове. Под звуците на "Многая лета" ректорът на СУ проф. Иван Илчев връчи почетния диплом на Льоса. Марио Варгас се окичи и с почетния знак на училището със синя лента. Отсъствието на каквито и да е държавници по никакъв начин не намали празничното настроение, изпълнило залата. СУ е 33-тото висше училище, което награждава Льоса с тази титла.

"Изказвам дълбока благодарност за честта, която ми оказа Софийският университет. Освен признание, това е и мандат, който изисква интелектуална висота. Надявам се да я постигна до края на дните си. Тази церемония, която едновременно пази традициите, но и звучи толкова съвременно, е много красива", започна развълнуваното си слово Льоса..."

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини