Обсерваторията на връх Рожен ще се сдобие с три нови телескопа

Не с един, а с цели три нови телескопа ще се сдобие Националната астрономическа обсерватория на връх Рожен. От БАН вече съобщиха, че е подписан договор за изработка, доставка и монтаж на нов телескоп. Той ще има главно огледало с диаметър 1.5 метра, оптична система Ричи-Кретиен и ще бъде произведен от австрийската фирма ASA Astrosysteme GmbH, която спечели обявената обществена поръчка за него. В сключения договор е планирано също така да бъде построена наблюдателна кула с купол, в която ще се монтира телескопът. Уредът ще бъде изцяло роботизиран и дистанционно управляем и ще изпълнява зададената програма за астрономически наблюдения, без човешка намеса и съблюдавайки атмосферните условия. Към него е предвидена автоматизирана метеорологична станция, която ще следи за силата и посоката на вятъра, за относителната влажност на въздуха и за евентуално заоблачаване. Умният управляващ софтуер ще затвори телескопа и купола в случай на метеорологична опасност за оптичната
система и електрониката. Проектът за новия телескоп е финансиран изцяло по Националната пътна карта за научна инфраструктура 2017-2023 г., координирана от Министерството на образованието и науката. Срокът за изработка и доставка на телескопа е 18 месеца, а за неговото монтиране в НАО Рожен – 3 месеца. Телескопът ще бъде с алт-азимутална монтировка, която е много компактна, сравнително лека и позволява монтиране в кула с диаметър 8 метра и височина 6 метра. „Очакваме през лятото на 2022 г. да бъдат направени първите тестови наблюдения с телескопа и той да заеме своето място в научната програма на Института по астрономия. Ще разчитаме и в бъдеще на подкрепата на МОН за окомплектоване на телескопа с нова светоприемна апаратура“, отбелязват от Института по астрономия.
Основна задача на новия телескоп ще бъдат наблюденията на бързо променливи обекти, участие в международни кампании за проследяване на малки тела от Слънчевата система, променливи звезди и квазари. Обмисля се включването на НАО Рожен в межународните мрежи за изследване на източниците на гама-избухвания, търсенето на Нови и Свръхнови звезди, бързо променливи звездни обекти и квазари и ядра на активни галактики.
Новият телескоп е част от спечеления проект за регионални астрономически изследвания на БАН и НАО Рожен с катедрите по астрономия в Шумен и СУ още през 2011 г., но едва от две години по него започва да се получава финансиране, сега по Европейска пътна карта 2020, посочи директорът на обсерваторията д-р Никола Петров. Със спечелено финансиране от същия проект вече е изготвен оптичен телескоп с 30 см. огледало за изследване на слънчевата активност. Той е на стойност около 80 000 лв. и първите кадри от него вече са факт. Сглобен е в Украйна, но заради пандемията не е пристигнал все още в България. Очакванията са да бъде монтиран в обсерваторията в началото на следващата пролет. "Този телескоп също е много важен, тъй като Слънцето и неговата активност са основни определящи фактори с т.н. космическо време, управление и комуникации на сателити, изкуствени спътници на Земята, влиянието на космически фактори
върху климатични изменения на Земята и Слънцето", каза Петров.
Третият телескоп също се финансира по Европейска пътна карта 2020. Става въпрос за ново поколение радиотелескоп, които ще бъде разположен на земната повърхност, на площ около 10 дка. За него също е осъществен първи транш от финансирането. Той ще работи в широка научна програма. Досега са изградени 4 такива радиотелескопа, Италия също е поръчала такъв телескоп и България се нарежда в челните редици в Европа, с възможността чрез него да прави този тип наблюдение на звездите в нискочестотния радиодиапазон. "Такъв телескоп не сме имали в България, ще се радваме да се развиваме и в това отношение", каза Петров. Радиотелескопът е с допълнителна инфраструктура и ще се изпълнява по проект за 13 години, а цената му надвишава 15 млн. лв.


 

Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини